Cigánski Diabli – Gypsy Devils

CIGÁNSKI DIABLI

Slovenský orchestr, který spojuje folklórní hudbu a world music (jazz, etno a flamenco)

Ve zkratce:

Orchestr koncertoval na 5 kontinentech a v 35 zemích světa – USA, Austrálie, Kanada, Japonsko, Čína, Jižní Korea, Mexico, Egypt a v Evropě

Orchestr Cigánski Diabli je nositelem světového ocenění “ World Masters Committee”

Koncerty s českými sólisty: L. Bílá, H. Vondráčková, J. Mráček, J. Svěcený, E. Pilarová, I. Csakova, M. Absolonová, I. Bartošová, P. Habera…

Spolupracovali s Gypsy Kings, Rick Astley a Peterom Dvorským…

Účast na českých prestižních festivalech: Pražské jaro, Pardubické hudební jaro, Smetanová Litomyšl…

Gala večery ve vysílání České TV: Hokejista Roku, Miss České republiky…

Koncertní tour s hudebním virtuózem Jaroslavem Svěceným od 2011 až 2019

Úspěšné koncertní tour v mnoha městech v Německu – 2008 a 2011

Ocenění World master Award v Jižní Korei – 2014

Zlaté CD Zlatá deska za album Dobré časy – 2008, za album Carmen – 2014

Ocenění Žena roku v oblasti kultury pro Silviu Sárköziovou – 2008

Zlatá a Platinová deska za album Diabolské Vánoce  a Cigánski Diabli – 2007

3 ocenění Grammy od České hudební akademie – 2000

Ocenění Nejlepší cikánský orchestr na světě (mezinárodní festival v Ciechocinek – Polsko) – 1998

Orchestr Cigánski Diabli:

Jedinečné seskupení okteta profesionálních, klasicky vzdělaných hudebníků, si získá srdce posluchačů doslova od prvního tónu. Jejich koncerty jsou dramaturgicky vyváženým mixem klasiky, lehkého jazzu, vyššího populáru i umně vybrané etno muziky. Z pódia tak znějí Brahms, Paganini, Williams i směsice ruských cikánských či židovských melodií. Přináší originální, svěžé aranže, neobvyklé hudební kombinace a novou image a temperament.

Od roku 1991 dokázali to, co se ve střední Evropě málokomu podařilo. Jejich skladby s nadšením po celém světě poslouchají tisíce oddaných fanoušků i odborní kritici. Virtuózní houslová sóla Štefana Banyáka, strhující výkony cimbálového kouzelníka Ernesta Šarköziho, krásné barvy tónů violoncella jeho manželky Silvie, klarinetové mistrovství Zoltána Grunzy a skvělá rytmicko harmonická souhra celého orchestru jsou zárukou těch nejkvalitnějších hudebních představení.

Z významných koncertních pódií, na kterých orchestr koncertoval, třeba zmínit – Berlínskou filharmonii, Komische Oper-Berlín, Kozerthaus-Berlín, Royal Opera House-Londýn, Hans Max Saal-Mnichov, Smetanova síň-Praha, Konzert und Kongressaal-Luzern, Concert Hall- Melbourne, Goldener Saal-Musikverein-Vídeň, Is Sanat Hall-Istanbul, Palác Kultury -Novosibirsk.

Orchestr přináší originální díla, odvážné autorské aranžmá, neobvyklé hudební kombinace a novou image. Tradici obohatili svými sólovými hudebními projekty, spoluprací se symfonickými orchestry, s rakouským klavíristou Paulem Guldasem v projektech „Haydn alla Zingarese“ a „Liszt-Roma Rhapsody“ a také se svými posledními nahrávkami ( „Dobré časy“, „Adagio-Furioso“ a „Carmen“), ve kterých klasické skladby např. od T.Albinoniho, J.Haydna, N.Paganiniho, J.Brahmse, P.Sarasateho, A. Dvořáka, G.Bizeta … mistrovsky propojili s ostatními hudebními žánry – jazzem, etnem, flamenkem, cikánskou hudbou a doplnili je o neobyčejné rytmické a harmonické změny, obohacené vyjímečnou virtuozitou, která je neodmyslitelnou součástí uměleckého projevu “Cigánski Diabli“.

Orchestr vystupoval na mnoha významných hudebních festivalech, jako jsou: BadKissinger Sommer, Beethovenfest Bonn, David Oistrach festival Pärnu, Liszt festival Raiding, Euroclassic Pirmasens, World Arts festival Jeju, v květnu roku 2012 koncertoval i na festivalu – „Pražské jaro“.

Orchestr spolupracuje s mnoha předními symfonickými orchestry, dirigenty, zpěváky a instrumentalisty rozličných hudebních žánrů – Ramón Vargas, Paul Gulda & Wiener smyčcové kvarteto, Gipsy Kings, Rick Astley, Německá Komorní Filharmonie Bremen, Kyperský symfonický orchestr – Nicosia, Filharmonie B.Martinů – Zlín , Moravská Filharmonie – Olomouc, Státní Filharmonie – Košice, Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu – Bratislava.

Orchestr je odbornou veřejností považován za jeden z nejlepších orchestrů v kategorii Etno a World music na světě a je velmi příznivě přijímán i širokou veřejností, doma i v zahraničí, o čemž svědčí pozvánky na festivaly -Sziget fesztivál Budapešť, Mondial des cultures Drummondville , Khamoro Praha, Festival de Martigues a také desítky tisíců prodaných CD-nosičů, které dosáhly 3 zlaté a 2 platinové ocenění a v roce 2000 od České hudební akademie převzali 3x cenu Grammy – za Nejlepší orchestr, Nejlepší album a Nejlepší interpret.

V loňském roce vystoupili ve francouzském Cannes, od října do poloviny prosince na 29 koncertech v Číně a na několika českých hudebních festivalech: Moravská Třebová, Praha, Heřmanův Měštec, Pardubice, Smiřice…

Členové orchestru:

Ernest Šarközi {cimbál}

Silvia Šárköziová {violoncello}

Štefan Banyák {první housle}

Jozef Farkaš {viola}

Zoltán Grunza {klarinet a tarogáto}

Róbert Fehér {kontrabas}

Projekty:

Cigánski Diabli a Jaroslav Svěcený

Spolupráce s českým houslovým virtuózem Jaroslavem Svěceným je dalším z vrcholů hvězdné kariéry orchestru, kterou toto hudební seskupení prožívá v posledních letech. Během téměř dvouhodinového, neuvěřitelnou energií nabitého koncertu, mohou diváci na vlastní oči vidět jak vypadá setkání virtuózních interpretací klasické a cikánské hudby. Známé skladby jako Čardáš od Vittoria Montiho, Cikánské housle nebo Schindlerův seznam od Johna Williamse získají nový rozměr. Nechybí i nové úpravy koncertu pro dvoje housle D-mol od Johanna Sebastiana Bacha nebo Leclairova Sonáta č.3. Samozřejmě, svůj prostor na pódiu dostanou i tradiční „kousky“ z repertoáru „Ďáblů“ jako Myjava, Ruští cikáni, Nane Coche nebo Autumn Leaves. Cigánski Diabli s Jaroslavem Svěceným od roku 2011 absolvovali několik desítek společných vystoupení a koncertů. V roce 2018 je společně čeká celá řada festivalů a koncertních sálů.

Cigánski Diabli & Lucie Bílá

Spojení jmen Cigánski Diabli a Lucie Bílá – nejuznávanější multižánrová zpěvačka české hudební scény a profesionální orchestr – jedinečné propojení, které je pro fanoušky zárukou toho nejlepšího, co lze nabídnout. Po dlouholeté spolupráci na několika projektech tentokrát připravili společné koncertní turné po Slovensku, které mělo u publika opět velký úspěch. Není divu. Repertoár Lucky Bílé osvěžujícím překvapením, koktejlem emocí, temperamentu a energie. Sólo cimbálového mistra Ernesta Šarköziho, ochutnávka několika skladeb z dlouho očekávaného hudebně tanečního projektu „Carmen a’la Gypsy Devils“ a třešnička na dortu – společný duet Silvie Sárköziová a Lucie Bílé – naplnilo srdce publika štěstím a radostí.

Hudebně-taneční projekt „CARMEN“

Cigánski Diabli představují hudebně taneční projekt „CARMEN“. Tento projekt, kromě virtuózní hudební úpravy Ernesta Šarköziho a orchestru Cigánski Diabli, nabízí divákovi i vizuální zážitek v podobě příběhu nezkrotné Carmen. Světoznámé hudební témata z původní Bizetovy opery jsou obohaceny o prvky flamenca, jazzu, etna a v neposlední řadě cikánské hudby, která po staletí ovlivňovala díla těch největších klasiků. Skvěle je doplňuje dynamický mix tanečních stylů – od prvků etna, folku, moderního tance, baletu, vzdušné akrobacie, až po step či flamenco. Cikánské písně plné vášně, lásky, štěstí ale i smutku znějící v představení, dokonale umocňují zážitek z příběhu a podtrhují jeho autenticitu.

Gypsy – Baroque

Úspěch orchestru na mezinárodním festivalu Pardubické hudební jaro a Smetanova Litomyšl! V roce 2013 se Cigánski Diabli setkali na mezinárodním festivalu s úžasnou odezvou. Publikum je za neopakovatelný hudební zážitek odměnilo bouřlivým potleskem!   Fanoušci zažili opět něco nového v jejich podání, a to spojení dvou skvělých hudebních veličin – tentokrát v podobě Cigánski Diabli a Barocco sempre giovane. Úchvatné vystoupení prvních houslí hudebníků – Jana Mráčka a Štěpána Banyáka; Ernesta Šakröziho, v jehož rukou cimbál nejen hraje, ale i zpívá, a ostatních členů obou orchestrů, bylo téměř neskutečné! Diváci se dali strhnout nespoutanou energií proudící z pódia, z něhož zněla v jejich netradičním podání skladby od baroka až po nedávnou minulost. Cikánské melodie od Sarsateho, slovenský folk, Vivaldi, Bach, Bizet, Williams, Liszt, Brahms, Paganini a na závěr Montiho čardáš, byly překrásným hudebním důkazem, jak se cikánská a klasická hudba navzájem ovlivňovala i ovlivňuje.

Cigánski Diabli & Katka Knechtová

Cigánski Diabli, Pop, Folk a Etno? Cigánski Diabli a Katarína Knechtová jistě přesvědčili fanoušky o tom, že i toto spojení žánrů může být tím „pravým ořechovým“! Cigánski Diabli opět obnažili srdce publika – díky netradičnímu zakomponování etno prvků do popových skladeb zpěvačky, přinesly i v roce 2014 na scénu něco nového a originálního. Kromě různých virtuózně odehraných žánrů si mohli fanoušci vychutnat i hlasy dvou krásných dam – Silvie Šarközi i Katky Knechtové. Nečekaným osvěžením bylo i zpracování několika slovenských lidových písní a také cikánských písní, které byly v podání Katky Knechtové překrásné. Jak sama řekla, ačkoli bylo velmi těžké se je naučit, nadchly ji svoji krásou, temperamentem a hloubkou emocí. Nadmíru zajímavými vsuvkami byly také virtuózní kousky, které předváděl Ernest Šarközi a ukázky z hudebně-taneční show Carmen à la Gypsy Devils, na níž premiéru se mohli diváci těšit koncem září 2015 v prostorách SND v Bratislavě. Katka Knechtová & Cigánski Diabli Tour 2014 se stala trhákem a o úspěchu tohto hudebního spojení svědčí více než 40 vyprodaných koncertních sálů na celém Slovensku.

Cigánski Diabli a Rocková hudba (Desmod)

Bravurní fúze rockové a ethno hudby se podařila dvěma slovenským špičkovým hudebním tělesům: DESMOD a Cigánski diabli, kteří díky zajímavým aranžmá elegantně propojili tvrdý rock a rockové balady s prvky ethna, které je založeno na improvizaci a na temperamentním hudebním projevem. Projekt je bezpochyby nejúspěšnějším koncertním turné na Slovensku za rok 2012, důkazem byli nadšeni diváci, vícenásobné standing ovation a všech 14 koncertů vyprodaných. Fúze se osvědčila, neboť turné pokračuje dalšími 10 koncerty i v roce 2013 a měsíc před začátkem jsou opět koncerty vyprodané.

Cigánski Diabli a Symfonický orchestr

Myšlenka přenést hudbu Cigánských ďáblů na největší koncertní pódia v doprovodu symfonického orchestru, se zrodila v roce 2006. Netrvalo dlouho a aranžérsky a technicky náročný projekt zažil svou velkolepou premiéru v Košicích ve spolupráci se Státní filharmonií Košice pod vedením dirigenta Karola Kevického. Od té doby Cigánski Diabli realizovali tento projekt již téměř 40 krát s více symfonickými orchestry pro více než 25.000 diváků. Ke košickým filharmonikům postupně přibývali jejich kolegové ze Státního divadla Košice, Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu v Bratislavě, Kyperského symfonického orchestru pod vedením Petra Breinera a Moravské filharmonie Olomouc s Filharmonií Bohuslava Martinů ze Zlína.

Cigánski Diabli a Paul Gulda

Velký ohlas u klasického publika vyvolal projekt Haydn a’la Zingarese, který Cigánski Diabli realizovali s rakouským klavírním virtuózem Paulem Guldou. Spojením klasických hráčů a cikánské kapely se podařilo unikátním způsobem poukázat na silný vliv cikánské hudby na tvorbu Josepha Haydna. Na úspěch této spolupráce, jejímž výsledkem bylo úspěšné turné po Německu, navazuje další projekt s Paulem Guldasem, tentokrát věnovaný tvorbě Franze Liszta pod názvem Roma Rhapsody. Po několika společných vystoupeních v Rakousku a na Slovensku, následovalo pozvání na prestižní Beethovenfest v Bonne, na kterém Cigánski Diabli s Paulem Guldasem zahájili své další německé turné (podzim až zima 2011).

Cigánski Diabli v Skandivávii 2016

Přestože Skandinávie je studená, skandinávské horkokrevné publikum již v minulosti odměnilo Cigánské Ďábly bouřlivým potleskem. Protože jejich temperamentní a virtuózní projev lidé milují, ředitelka divadla Savoy v Helsinkách, Päivi Loponen-Kyrönseppä je pozvala na prkna, co znamenají svět, již podruhé. Jejich účast podpořilo i velvyslanectví ambasády České republiky pod vedením pana velvyslance Tibora Králíka.

Cigánski Diabli v Číně v roce 2016 – Gypsy Devils 4 China

Projekt Gypsy Devils 4 China je jedinečným výběrem skladeb z rozsáhlé hudební produkce Cigánskych Ďáblů. Tento unikátní projekt nabízí hned několik nejlepších hudebních aranžmá typických svojí virtuozitou a je také koláží fúzí mnoha hudebních stylů jakými jsou klasika, etno, world music, jazz, cikánská hudba, mezinárodní folk, flamenco a mnoha dalších. Tento jedinečný a neopakovatelný styl je ve světě známý jako „Gypsy Devils Style „. V projektu jsou zahrnuty i skladby z nejnovějšího hudebně-tanečního představení z produkce Cigánskych Ďáblů – CARMEN, které je současně velmi populární v evropských zemích. Speciálně pro tuto show je v programu i výběr nádherných slovenských lidových písní, které divákům vykreslí krásu slovenské kultury a slovenských tradic. Třešničkou na dortu je speciální dar v podobě jedné z nejpopulárnějších tradičních čínských písní na závěr představení.

Kompletní diskografie – zde

Vydali celkem 5 CD. Cigánski diabli (2007, H.o.M.E. Production) / Diabolské Vianoce (2007, H.o.M.E. Production) / Dobré časy (2008, H.o.M.E. Production) / Adagio & Furioso (2010, Supraphon Records) / Carmen (2013, Pavlik Records)

Video reportáž TV Rychnov ze společného koncertu z 26.6.2019 – zde

Video reportáž ze společného koncertu z roku 2018 ve Zlíně – zde

Nabídka:

Dosud neznámý rozměr dostávají skladby známé i netradiční. Schindlerův seznam, Cigánské husle, Laclairova Sonáta č.3, Bach i Montiho Čardáš zvedají publikum ze židlí a ovace jsou obrovské. Energie sálající z Cigánskych Ďáblů je povzbuzením a radostí pro duši, dává nový směr klasickým skladbám i cikánským melodiím.

Téměř dvě hodiny energií nabitého koncertu, záplavy perfektně odehraných tónů je fascinující.

Vystoupení/koncerty:

Cigánski Diabli – orchestr – samostatný koncert, nebo vystoupení (70 min)

Cigánski Diabli a Jaroslav Svěcený společný koncert (120 min)

Cigánski Diabli – Ďábelsky dobré vánoce – samostatný vánoční koncert, nebo vystoupení (120 min)

Cigánski Diabli – společně se 100-členným cikánským symfonickým orchestrem (120 min)

Cigánski Diabli & Lucka Bílá / Paul Gulda (120 min)

Hudebně-taneční projekt „CARMEN“ a další projekty (120 min)

a další spojení

Repertoár:

Albinioni – Adagio v V. Monti – Czardas

A. Vivaldi – Four Seasons v A. Dvořák – My Mother Taught Me

W. A. Mozart – Turkish Marsh v E.Hasala – Jewish medley

J .Haydn – Rondo a’la Ungharesse v J.Kozma – Autumn leaves

J. Brahms – Hungarian Dance No. 5 v G .Bizet – E.Šarközi Overture Carmen

P. Sarasate – Gypsy Airs v E. Kalman – Hey Gyps

N. Paganini – Capricio 24 v E. Šarközi – Symphonic Poem – Gypsy Girl

J. Wiliams – Schindler’s List v E. Hasala – Russsian Medley

N. Paganini – Capricio 24 v E. Šarközi – Gypsy Violin

E. Šarközi – Variations of Slovak traditional song for cymbalo/dulcimer

E. Šarközi – Fantasy forTarogato.

Prezentace na youtube:

Megakoncert 2011 – Ruskí cikáni  zde          

Paganini Caprice #24 zde

Schindlerův seznam zde

Russian song (Black eyes) zde

Russian Medley Two Guitars zde

Hop čibirib Original video clip zde

Objednávky: 

Exkluzivní zastoupení pro Českou republiku a Itálii

Booking, PR, Promoter a management

Bc. Stanislav Stebila

Umělecká agentura Gardes

tel.: + 420 723 523 297

e mail: igardes@centrum.cz