IVANKA DEVÁTÁ

Neuvěřitelně šarmantní a vtipná dáma, herečka a spisovatelka Ivanka DEVÁTÁ se od letošního září a října vrací do divadel, kulturních domů a knihoven.

Termíny besed a talkshow 2017/2018 – zde

.

 
herečka a spisovatelka;
dětství strávila v Brně, po maturitě na plzeňském gymnáziu absolvovala studium herectví na DAMU;
 třicet čtyři let byla členkou pražského Realistického divadla;
 hrála ve filmech a seriálech ;
jejím prvním manželem byl herec Miloš Hlavica, druhým herec Josef Vinklář;
po odchodu z divadla publikovala 14 knh;
v roce 2012 získala cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu;
Ve svých besedách a talkshow vzpomíná na své lásky, historky, postřehy, vzpomínky a příběhy z hereckého, spisovatelského i osobního života, okořeněným jedinečným stylem humoru…
Záznam z talkshow Z.Bubílková, I.Devátá a A.Andrei (2.4.2017 divadlo u Hasičů, Praha) : zde, zde, zde
Rozhovor v Sama doma v ČT (6.2.2017) – zde
Rozhovor pro TV Relax – zde

Ivanka Devátá pochází z umělecké rodiny, jejím otcem byl hudební skladatel a dirigent Antonín Devátý (1903-1984). Devátá se narodila v Praze, ale dětství strávila v Chrudimi a v Brně, kde také absolvovala první krůčky na cestě k divadlu, hrála ve škole, v rozhlase, psala básničky a hostovala v brněnském Divadle Na Veveří. Jedenáctiletku vystudovala v Plzni, poté pokračovala ve studiích na DAMU (1958), načež nastoupila do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, kde strávila více než třicet let až do zrušení divadla a svého odchodu do penze (1991). Kariéru v divadle zahájila postavami lyrických venkovských dívek, později se přehrála do charakterních rolí temperamentních žen. Vynikla v klasickém repertoáru (Sen noci svatojánské, Loupežník, Maryša, Lucerna), sama herečka řekla, že jí byly nejbližší komedie.

Ve druhé polovině 50. let absolvovala také křest před filmovou kamerou, její nejzásadnější rolí je postava Márynky Kryštofové ve filmu MSTITEL (1959) podle literární předlohy K. M. Čapka-Choda. Souběžně začala pracovat také pro rozhlas, kde účinkovala v rozhlasových hrách, objevovala se také v televizi (například v roce 1959 v prvním československém seriálu RODINA BLÁHOVA). Její další filmové role z následujících dekád byly již jen vedlejší až epizodní, vidět jsme ji mohli například ve filmech TÁTO, SEŽEŇ ŠTĚNĚ! (1963) nebo NEJLEPŠÍ ŽENSKÁ MÉHO ŽIVOTA (1968). Od konce 70. let vystupuje výhradně – i když nijak často – v televizi, převážně v seriálech, v nejnovější době v seriálech RODINNÁ POUTA (2004) a VELMI KŘEHKÉ VZTAHY (2007), v nichž se před kameru vrátila po dlouhých patnácti letech. Příležitostně se věnovala také dabingu, namluvila například postavu slečny Marplové.

Po roce 1989, kdy odešla z divadla a úplně přestala točit, zahájila Devátá svou druhou, možná ještě úspěšnější kariéru na poli literatury. Za pomoci fejetonů a vzpomínkových knih (vydala jich celkem deset) podává svůj osobitý pohled na dění kolem sebe, její

knihy našly bohaté uplatnění mimo jiné v rozhlase. Jejími nejúspěšnějšími knihami jsou Rodinný podnik, Lázeňská kúra nebo Vůně posečené trávy.

Ivanka Devátá byla dvakrát vdaná, poprvé za herce Miloše Hlavicu (*1933), jejím druhým manželem byl herec Josef Vinklář (1930-2007), kterého si vzala dvakrát. Z prvního manželství má syna Marka Hlavicu (*1961), který je novinářem, z druhého manželství pochází syn Adam Vinklář.

Ivanka Devátá vystupuje jak sama, tak ve společnosti italského zpěváka Andrea Andrei, tak pro seniory a lázně s harmonikářem Liborem Šimůnkem.
Na harmoniku hraje pan Libor již mnoho desítek let skladby Karla Hašlera, Jarka Nohavici, skupiny Šlapeto, Jiřího Suchého, Jiřího Šlitra a typickou dechovou hudbu, známé skladby pana Karla Vacka, Jiřího Vejvody, Ladislava Kubeše a dalších autorů. Potěší i vtipným slovem.

.

Nabídky:

Beseda s Ivankou Devátou v délce 70 minut

Talkshow s Ivankou Devátou a italským zpěvákem Andrea Andrei v délce 120 minut + autogramiáda  info – zde

Talkshow s Ivankou Devátou a harmonikářem Liborem Šimůnkem v délce 60-120 minut + autogramiáda – video – zde

.

  Objednávky / Kontakt: 

Exkluzivní zastoupení, Management, booking, PR

Umělecká a mediální agentura Gardes

tel.: + 420 723 523 297

e mail: igardes@centrum.cz

www.gardes.cz