.facebook_logo_icons

Martin MIKULSKÝ

Z DROGOVÉHO DNA, HRACÍCH AUTOMATŮ, KRÁDEŽÍ A VĚZENÍ, STUDENTEM LÉKAŘSKÉ FAKULTY UNIVERZITY KARLOVY

 

Byl jsem normální, nenápadný kluk, jako většina chlapců v mém věku. Do mých 15-ti let jsem neměl žádné větší výkyvy v chování, zlobil jsem, ale nebylo to nic výjimečného. Hrál jsem závodně fotbal od svých 6-ti let. Postupně jsem to dotáhl až do dorostenecké ligy. Ve škole jsem byl také velmi úspěšný, od 5.třídy jsem nastoupil na víceleté gymnázium. Pak přišel zlom.. Chytl jsem se party starších kluků a vlak se rozjel. Začali jsme dělat hlouposti, velcí frajírci, kteří postupně ztráceli respekt k určitým hodnotám. Chování se rapidně zhoršovalo, začaly nevinné drobné krádeže, záškoláctví, neúcta k okolí. Divím se, že můj první střet se zákonem přišel, až po 18. narozeninách. To už jsem dávno opustil gymnázium a skončil s fotbalem. Divím se, že jsem si vůbec zvládl udělat výuční list.

Po dosažení plnoletosti jsem opustil rodné město a zakotvil jsem v Praze. Zde jsem rozjel takový život, že z toho vznikl neskutečný sebezničující proces. Experimenty se všemi možnými druhy drog mě přivedly k různorodé trestné činnosti, závislost na hracích automatech byla jen pomyslná třešnička na tomto zkaženém dortu… Toto pokračovalo do mých 30.narozenin. To jsem měl za sebou již 12 záznamů v rejstříku trestů a před sebou nástup trestu na další 3 roky. A v tuto dobu jsem si uvědomil, že takto už to vážně nejde a musím se svým životem něco okamžitě udělat. Věřte, že to opravdu nebylo jednoduché rozhodování. Dne 22.1.2010 ráno jsem zazvonil na policejní stanici na Praze 3 a dozorujícímu strážníkovi jsem oznámil, že se jdu předat spravedlnosti, protože je na mě vyhlášeno celostátní pátrání. Věci nabraly rychlý spád a skončil jsem ve věznici s ostrahou.

Ve věznici jsem hodně četl a dost přemýšlel o svém dalším životě, který nastane, až budu opět na svobodě. Věděl jsem, že to bude doslova očistec, ale proto jsem ten trest dobrovolně nastoupil, abych mohl začít znovu. Jednoho dne se věznicí roznesla zpráva, že se bude otvírat nové učiliště, kde si odsouzení budou moci udělat výuční list na obor malíř-lakýrník. Neváhal jsem ani minutu, i když jsem už výuční list jeden měl, viděl jsem to jako skvělou šanci se naučit řemeslu, které by se mohlo na svobodě využít. Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí jaké jsem v životě udělal.

Poznal jsem úžasné lidi, keří to učiliště vedli, ředitele pana Beera a jeho zástupkyni paní Formáčkovou. Mistrem byl další skvělý člověk pan Řehák a o administrativu se staral pan Litman. Vynikající kolektiv, který do nás od začátku naléval neskutečné množství sebevědomí, důvěry a přesvědčení, že my všichni máme šanci znovu uspět v reálném životě. Mnoho z nás myslím může těmto lidem děkovat po zbytek svého života.

Já jsem byl propuštěn 27.12.2012 a chyběl mi ještě půlrok k ukončení studia. Kontaktoval jsem vedení  školy se žádostí o individuální studijní plán a dohodl si konzultace. V červnu jsem úspěšně složil zkoušky a obdržel svůj druhý výuční list. To jsem již byl kamarád jak pana Beera, tak paní Formáčkové. Pomohli mi sehnat práci, bydlení a přesvědčili mě, že bych měl dále studovat. Tak jsem v září nastoupil na střední školu, kde jsem v oboru podnikání začal vše směrovat k získání maturitního vysvědčení. To se mi po třech letech podařilo. Nyní jsem studentem 1.lékařské fakulty Univerzity Karlova, kde studuji obor Adiktologie. Přesto je mým snem tento rok přestoupit na pedagogickou fakultu, kde bych získal oprávnění k tomu, abych se mohl opět vrátit do vězení, ale jako kantor.

Toto nyní píšu z chalupy mojí rodiny, kde se na mě usmívá má malá neteř Eliška, moje matka mě hrdě pozoruje a já vím, že to jsou přesně ty chvíle, kdy si člověk řekne, ano, vážně to za to stálo, vždycky je šance se vrátit, jen musíte chtít…

Autor Martin Mikulský, 37 let

 

90-120 min. besedu lze domluvit i s Martinovo pedagožkou z vězení spisovatelkou  PhDr.Marií FORMÁČKOVOU – zde

.

Cena dle typu přednášky

.

Objednávky: 

Bc. Stanislav Stebila

Lektor prevence

Umělecká agentura Gardes

Tel.: +420 723 523 301, +420 723 523 297

e mail: igardes@centrum.cz

www.gardes.cz