Yvetta Simonová

zlicin086

Legenda československé populární hudby,
oblíbená a šarmantní umělkyně, kterou miluje řada generací

Yvetta Simonová, rozená Roubalová, nar. 4.11.1928 v Českém Brodě. Legenda československé populární hudby, zpěvačka a herečka.

Vystudovala Obchodní akademii v Praze, soukromě studovala klavír a hudební teorii u profesorek J.M.Fiedlerové a M. Vojtěcké, zpěv potom u profesorů H.Vávry, F.Carpiho a zejména  R.Rosnera.
První umělecké zkušenosti získala v Bratislavě. Začínala jako herečka a zpěvačka na bratislavské Malé scéně, kzlicin022de zaujala hlavní rolí Agácie ve zhudebněné Gogolově Ženitbě. V Bratislavě se seznámila také se svým budoucím manželem Františkem Spurným, prvotřídním managerem, navazujícím na rodinné tradice. V Praze, kam se vrátila z úspěšného bratislavského angažmá se jí po svatbě s  Františkem Spurným narodil narodil syn Tomáš. Zpívala s orchestry Jiřího Procházky a Zdeňka Bartáka. V této době přijala Yvetta Spurná pseudonym Yvetta Simonová, jehož autorem je Jan Werich, který nabídl řadu možností s použitím iniciál Y.S. a Simonová se líbila jak samotné zpěvačce, tak i nejbližším spolupracovníkům.
Jejím druhým manželem se stal skladatel mnoha hitů Jaromír Vomáčka, který pro Yvettu Simonovou napsal m.j. i úspěšné písničky Dříve než na louce rozkvete voňavé kvítí, Já jsem zamilovaná, či Zhasněte lampiony. V té době už byla několik let stálicí orchestru Karla Vlacha, se kterým natočila přes 600 snímků. Dirigent  Karel Vlach se po rozchodu Y.S. s J. Vomáčkou stal jejím životním partnerem, se kterým prožila – dle jejích slov – nejklidnější období života. Po dlouhá léta patřila mezi nejpopulárnější umělce Československa, mnohé písně, které natočila jak sólově, tak i v duetu se svým dlouholetým pěveckým partnerem Milanem Chladilem, se staly hity. Účinkovala také v Hudebních divadlech v Karlíně a Nuslích.
Yvettu Simonovou nikdy neprovázely žádné skandály, oblibu u publika získala nezaměnitelným hlasem, melodickým repertoárem a neokázalou eleganci. Vždy si chránila své soukromí.

 

V prvním ročníku ankety Zlatý slavík v roce 1962 skončila nejvýše mezi zpěvačkami /celkově se umístila druhá/, ale protože anketa měla v  té době jen jednu společnou kategorii pro zpěváky i zpěvačky, Zlatého slavíka tehdy nedostala. Toto ocenění dostala z rukou  ředitele firmy  Musica Bohemica JUDr. Jaroslava Těšínského, pořadatele Zlatého slavíka, po zásluze v prosinci roku  2010, kdy jí před televizními  kamerami vstoje tleskala celá Státní opera.

zlicin093

Nabídka:

beseda a halfplaybackové vystoupení v délce 60 – 90 minut. Cena dle typu akce, sleva pro kluby seniorů a knihovny + doprava z Prahy.

talkshow Yvetty Simonové s hosty a v délce 90 -120 min. Cena dle typu akce, sleva pro kluby seniorů a knihovny + doprava z Prahy.

Skladby:

Romantická, Říkej mi to potichoučku, Čas borůvkových koláčů, Chviličku spát, Desatero lučních květů, Zhasněte lampiony, Páni kluci, Už je po dešti

.

Objednávky:

Umělecká agentura Gardes

Tel.: +420 723 523 301, +420 723 523 297

e mail: igardes@centrum.cz

www.gardes.cz